Żłobek Warszawa cena

Jak nie przepłacić za żłobek?

W Warszawie jest bardzo dużo alternatyw żłobków prywatnych i państwowych. Wybór nie jest łatwy i często wiąże się z odpowiednią lokalizacją żłobka, aby rodzice mogli dobrze logistycznie rozpracować swój dzień. Jednak ile żłobków, tyle ofert cenowych tych placówek. Jak wybrać dobry żłobek i nie wydać przesadnej kwoty na pobyt dziecka w placówce?

Ile kosztuje państwowy żłobek?

Płatność, jaką trzeba uiszczać na konto państwowego, żłobka ustalana jest przez gminę. Zawiera ona dwie składowe, które są kosztem pobytu malucha i wyżywienie. Stała kwota wynosi od 350 – 500zł + wyżywienie. Zazwyczaj całość kosztuje od 500 do 800 zł miesięcznie.

Co ważne rodziny wielodzietne oraz o niskich dochodach mogą także liczyć na niższe opłaty pobytu dzieci w żłobku.

Ile kosztuje prywatny żłobek w Warszawie?

W tym przypadku ceny za pobyt dziecka ustalają właściciele placówek. Tutaj również są dwie składowe, jak stała miesięczna opłata i wyżywienie. Ceny wahają się od 1tys do 2tys podstawowej opłaty. Opłata zależy również od ilości godzin pobytu dziecka w żłobku. W przypadku chęci zapisania dziecka do prywatnej placówki należy również doliczyć koszt opłaty wpisowej, która z reguły wynosi od 450 zł do 650 zł.

Dlaczego opłata w prywatnym żłobku w Warszawie, a państwowym jest inna?

Żłobki państwowe to placówki, które posiadają dużo, licznych grup. W tym miejscu często na 25 dzieci przypadają 2 nauczycielki, które odpowiedzialne są za każde dziecko i całą grupę. Drugim aspektem jest fakt, że żłobki państwowe są częściej dofinansowane i pieniądze, którymi zarządzają, pochodzą od miasta i gminy.

W przypadku żłobków prywatnych mamy do czynienia z niewielkimi placówkami, w których są małe grupy, liczące od kilku do kilkunastu maluchów. Właściciel prywatnego żłobka w Warszawie zazwyczaj tworzy takie miejsce, aby dziecko mogło czuć się jak we własnym domu. Gdzie „ciocie” znają imię każdego dziecka, a na każdą z nich przypada kilkoro dzieci. Dzięki temu każde dziecko ma poświęconą dużą ilość czasu i jest w pełni zaopiekowane przez cały pobyt w placówce. Ważne jest też to, że prywatny żłobek zazwyczaj nie korzysta z dotacji, a wszystkie remonty i doposażenia wykłada z własnych kieszeni.

Czy rodzice mogą dostać dofinansowanie do prywatnego żłobka?

Oczywiście! Istnieją i są do wykorzystania dofinansowania z ZUSu, a także z miasta lub gminy.

1 kwietnia 2022r. ruszyło dofinansowanie pobytu w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla tych dzieci, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego.

To np. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, a także młodsze i starsze, niż przewiduje kryterium wieku.

Aby otrzymać dofinansowanie, rodzic lub opiekun musi złożyć odpowiedni wniosek. Może to zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem: portalu MRiPS Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Dodatkowo, jeśli:

  • pracujesz, mieszkasz i płacisz podatku w Warszawie, – nie jesteś na urlopie wychowawczym,
  • Twoje dochody nie przekraczają 3844 zł netto na osobę w rodzinie,
  • oraz Twoje dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku i zgodzisz się na skreślenie z listy na czas otrzymywania świadczenia,
  • lub Twoje dziecko chodzi do miejskiej placówki i wypowiesz umowę o świadczenie usług.

Otrzymasz bon o wartości 400zł na pobyt w prywatnym żłobku w Warszawie, który będzie wypłacany co miesiąc od ukończenia przez Twoje 12 miesiąca do momentu objęcia go wychowaniem przedszkolnym. Wniosek można złożyć pod tym adresem: https://bonzlobkowy.um.warszawa.pl/

Prywatny żłobek w Warszawie tańszy niż państwowa placówka

Podsumowując pytanie: jak nie przepłacić za żłobek? Odpowiedź jest prosta- wybierz prywatną placówkę i skorzystaj z pieniędzy, które masz na wyciągnięcie ręki. Otrzymując dofinansowanie z ZUS i bon prywatny, stała opłata za żłobek wyniesie aż o 800zł mniej, co oznacza, że w wielu placówkach ze swojej kieszeni rodzice dopłacą mniej, niż za opłatę miesięczną w państwowej placówce.